Kategoriler

Instagram Slider

  • by gezginpusulamiz Marsilya / Notre Dame www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz "Hayat bir nefestir, aldığın kadar... Hayat bir kafestir, kaldığın kadar... Hayat bir hevestir, daldığın kadar..."
  • by gezginpusulamiz Palais Longchamp / Marsilya www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz Yaşamaz ölümü göze almayan,  Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,  Gözyaşı boşana boşana gider! Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Canakkale – Gallipoli

Çanakkale de pek çok medeniyet bu topraklarda barınarak, izler bıraktığı ve tarihe altın harfler ile yazılan Çanakkale Destanımız ile tarihimizde önemli bir yere sahip olan, Türk askerimizin kahramanlık destanı yazdığı yerimiz.

Mecidiye Tabyaları

215 kg.lık mermiyi kaldırarak tarihte adından söz ettiren Seyit onbaşının, sırtında getirmiş olduğu mermi ile Ocean savaş gemisinin saf dışı kalmasında önemi büyüktür. Ayrıca Mecidiye tabyasının hemen önüde Syeit onbaşının heykeli yer almaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Mimarının söylediği gibi “Tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini temsil etmektedir.”

57. Alay Şehitliği;

“Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi baş­ka birlik ve komutanlar ala­cak”

Atatürk’ün o ünlü sözünün söylediği yer.

Tarihin ve savaşın en muhteşem kahramanlık destanının yazıldığı yer. 25.000 kişilik düşman kuvveti karşısında tamamı şehit olan 628 kahraman askerimizin, 19.ncu tümenin gelmesiyle tüm düşman kuvvetlerinin denize döküldüğü tarihi bir nokta.

Anzak koyu;

Her yıl 25 Nisan da kafileler ile gelip, hayatlarını kaybeden askerleri için göz yaşı döktükleri, Yeni Zelanda lıların ağır kayıp verdikler yer.

Atatürk, hayatını kaybeden anzakların aileleri için yazmış olduğu o güzel mektuptan;

Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

– Mustafa Kemal Atatürk

Conkbayırı, Atatürk Anıtı ve Siperler , Kilitbahir Kalesi … ve daha fazlası…

Buraları görüp te geçmişinin, rahat ve huzur için de yaşadığımız bugünler için canlarını verdikleri topraklarda, hüzünlenmemesi imkansız. Her Türk vatandaşının hayatı boyunca en az bir kere gelip görmesi gerektiği bir yer.

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.