Kategoriler

Instagram Slider

 • by gezginpusulamiz Marsilya / Notre Dame www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
 • by gezginpusulamiz "Hayat bir nefestir, aldığın kadar... Hayat bir kafestir, kaldığın kadar... Hayat bir hevestir, daldığın kadar..."
 • by gezginpusulamiz Palais Longchamp / Marsilya www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
 • by gezginpusulamiz Yaşamaz ölümü göze almayan,  Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,  Gözyaşı boşana boşana gider! Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Costa Pasifica

Denizde geçen muhteşem 7 gece,

2014 Ocak ayı, sömester tatilinde ailecek gittiğimiz ilk cruise yolculuğumuz.

İlk defa cruise’a biniyoruz, heyecan dorukta.

Turu aldığımız da tarafımıza gemi firmasından bilet ve valizlerimize takmak üzere valiz etiketleri gönderildi, valiz etiketlerini takıyoruz. Bu etiketler ile valizlerimiz odaya teslim ediliyor.

Biraz telaşlı ama çokca heyecanlı bir şekilde THY den almış olduğumuz İST-CENOVA uçuşu ile 15 şubat ta başlıyor turumuz.

Gemi turumuzu aldığımız acentadan Cenova-Savona transferini de alıyoruz, limana en yakın uçuş rotası İstanbul’dan ya Cenova yada Milano biz tercihimizi yakınlık ve fiyat açısından Cenova dan yana kullanıyoruz.

Uçaktan inince gemi şirketine ait lounge ta toplanıyoruz  hava limanı ufak bir alan bulmamız zor olmuyor, ve otobüsün hareket saatini bekliyoruz. Hareket saati geliyor ve otobüslere binerek yaklaşık olarak 45 dk mesafe de Savona da bulunan limana varıyoruz. Liman da yolcu salonu kalabalık, ilk önce bankolardan sıra numarası ve doldurulması gereken formlar veriliyor.  Numaramız Yeşil 20, formları dolduruyor ve bankolardan numaramızın yanmasını bekliyoruz. Kalabalık ama her şey sistemli, karmaşa yok, numaramız yanıyor ve bankoya geçiyoruz, doldurmuş olduğumuz evrakları, valizleri ve pasaportlarımızı teslim ediyoruz.( Pasaportlarımızı inişte teslim edilmek üzere teslim alıyorlar). Kayıt ve işlemlerden sonra köprüden geçerek gemiye geçiyoruz, zaten turu alırken oda numaramız belli BOHEME -6409  Balkonlu cabin.

Odamıza ait temsili bir resim. Resim Costa Cruise firmasının sitesinden alınmıştır.

Gemiye giriyoruz, gayet güzel ve şık bir lobi , devam ederek odamıza gidebileceğimiz söyleniyor. Asansörle  çıkıyoruz, 6. kata ve odamıza giriyoruz. Kapılar açık, yatağın üzerinde bilgilendirme formları, giriş çıkışlarda kullanacağımız kartlar ( Gemiye, odaya giriş çıkış kartları ve yangın tatbikatı olacak mış o zaman teslim edilecek kartlar), bulunuyor.  odamız gayet temiz, derli toplu ve sıcak, odamıza yerleşiyoruz.

Gemimiz 14 katlı,  290 mt. uzunluğu genişliği 36 mt. 2009 yapımı, 2900 yolcu ve 1000 çalışan,  içerisinde ne arıyorsanız mevcut, size ne lazım restaurant 5 ad, bar / cafe 13 tane, havuz, spa, tiyatro, çocuk oyun alanı, market…..

Gemi 04:30 hareket edicek, o zamana kadar odada eşyalarımızı yerleştiriyoruz. Tam o sırada sirenler çalmaya başlıyor ve anonslar, yangın tatbikatı herkes kapıların arkasında bulunan haritalardan toplanma noktasına, dolaplardaki can yeleklerini alarak gelmeleri isteniyor, en kısa sürede. Elimiz ayağımıza dolaşıyor, oğlumuzun üzeri yarı çıplak,  yarım yamalak giydirip koşuyoruz toplanma yerine. Bu muydu yani bütün aksiyon, herkes inmiş en sona biz kalmışız, ufak bilgilendirme ve tatbikata katıldığımıza dair odalara daha önceden bırakılmış olan kartları teslim ediyoruz, geri odalara…

Gemimizin hareket saati geliyor ve güverteye çıkıyoruz, muhteşem bir duygu ve manzara…. Karaya bakıyoruz akşam karanlığı ile beraber ufukta kayboluyor…. İçeriye girip keşif başlıyor nerede ne var…..

Odalara bırakılan formlarda hangi restaurant hangi saat ve masamız belli. Bizim 20:00 Samsara Restaurant ta, yerimizi alıyoruz. Menüler geliyor, çocuk için ayrı menü, yemeklerimizi pek anlamasak ta içerisinde tanıdığımız kelimelerden seçerek sipariş ediyoruz. yaklaşık 15 dk beklemeden sonra yemeklerimiz geliyor, sunum ve tat olarak çok güzel, başlangıç ana yemek ve tatlı hepsi gayet başarılı ve güzel.

Aldığımız  gemi turunda, fiyata dahil olan hizmetler,

 • Tercih etmiş olduğunuz kategorideki kabinde 7 gece tam pansiyon konaklama
 • Gemide her gün ve gece için düzenlenen eğlence, animasyon ve şovlar
 • Gemideki sabah, öğle ve akşam yemekleri
 • Kaptanın hoşgeldin partisi

Tabi bir de dahil olmayanlar var;

 • Günlük kişi başı gemi servis ücreti (bahşişler)
 • Kara Turları
 • Spa
 • Gemide ki tüm içecekler (Sadece yemeklerde ve ortak alanlardaki su ve içecekler hariç)
 • İnternet ve telefon kullanımı, kuru temizleme, mağazalarda satılan ürünler, vb.
 • Vizesiz olur mu
 • Yurtdışı çıkış harcı – 15 TL.
 • Uçuşlar, bazı paketler uçuşlu olarak satılıyor.

Akşam yemeğinden sonra katlarda gezip etrafı keşfetmeye devam ediyoruz, odamıza bırakılan kartları gemi kullanabilmek için kredi kartı tanımlamamız gerekiyormuş, bunun için keosk lar var oradan tanımlıyoruz. Gemi de nakit para geçmiyor bu kartlar ile ödeme yapılıyor. Nakit sadece gazino da geçiyor, sıcak parayı seviyorlar 🙂 ve odalarımza çekiliyoruz.

Gemiye binmeden önce acaba çok ses olur mu, yataklar nasıl uyuyabilir miyiz, gemi çok sallanır mı sorularının cevabını teker teker bizzat yaşayarak alıyoruz.  Tık ses yok, yataklar gayet rahat ve sallanmıyor….

Güzel bir uyku ve kalkıyoruz, gemi limana yaklaşmış duymamışız…. Kahvaltı için restauranta gidiyoruz.  Güzel bir kahvaltı ve  karada ilk günümüz…

Pusulamız bugün Marsilya da…. Turumuzun detaylarına Marsilya ‘ dan ulaşabilirsiniz.

Tur bitiyor ve dönüyoruz gemiye, ilk önce odalara sonra güverteye….

Akşam yemeği için saatimiz geliyor, Samsara restaurantta yerimizi alıyoruz…

Geminin en güzel yanlarından bir tanesi de bizce her gün için ayrı bir menü ve yemek çeşitleri çıkmasına rağmen beğenmediğiniz zaman 24 saat açık olan restauranta çıkıp istediğiniz kadar yemeği görerek ve seçerek alıp yiyebilmeniz, aç kalmak gibi bir seçenek yok.

Güzel bir uyku, devamında kahvaltı ve pusulamız da görünen rota bugün Barcelona….

 

Gezi notlarımıza Barcelona dan ulaşabilirsiniz…

Ayaklarımıza kara sular inmiş bir vaziyette gemiye atıyoruz kendimizi. Yorgunluktan güverteye çıkamıyoruz, odamızın balkonundan el sallıyoruz Barcelona’ya.

Akşam yemeği, gemide  ufak bir yürüyüş derken yatmak için odaya çıkıyoruz. Yataklarımız hazırlanmış, havlulardan değişik hayvan figürleri yapılmış, güzel bir görüntü…

Yarın güzel bir ada bizi bekliyor.

 

Gece gemi yol alırken, biz güzel bir uykudan sonra sabah dinlenmiş olarak kalkıp kahvaltıya gidiyoruz. Rotamız bugün Palma De Mallorca adası. İspanyanın doğu yakasına yakın, Akdeniz deki adası Palma De Mallorca… Gezi notlarımıza Palma De Mallorca ulaşabilirsiniz.

Yüzümüzde gezmekten zevk alarak döndüğümüz Palma dan kalma tebessüm ile geliyoruz gemiye. Akşam yeme içme ve tiyatro dan sonra biraz odalarmıza çekiliyoruz. Yarın pusulamız tam gün denizde….

Sabah gemide bir sallantı ile uyanıyoruz, deniz de fırtına tam da gününü buldu, midesi bulunan gemi tutanlar için değil…. Gemiye binmeden önce yanımıza aldığımız bulantı ilaçlarında içiyoruz, biraz rahatlıyoruz… Sallanarak restaurant katına çıkıyoruz, kimsenin umurunda değil, sadece bizim bulantımız varmış gibi, insanlar birşey ler yiyip içiyor…. Biz de bir kaç birşeyler atıştırıp odamıza iniyoruz…

Çok şükür sallantı azaldı, deniz sakinleşti. Aşağı iniyoruz.

Akşam sakin bir deniz ve sallantılı günün sabahından sonra çok şükür rahat bir gece geçiriyoruz…

Güzel güneşli ve sıcak bir günde Roma dayız… İndiğimiz liman Civitavecchia limanı, Roma ya yaklaşık olarak 60 dk tren yolcuğu ya otobüs yada gemiden tur ile ulaşabileceğiniz uzak bir noktada.

Limana yaklaşık olarak 15 dk yürüme mesafesinde bulunan tren istasyonuna geliyoruz, gişeden biletlerimizi alıp atlıyoruz trene. Tren iki katlı, ama hızlı. Rahat bir tren yolcuğundan soran varıyoruz Roma ya. Tren normal de merkeze Termini istasyonuna kadar gidiyor fakat biz oraya kadar gitmiyoruz.  San Pietro durağında inip Vatican’a kadar  yaklaşık 15 dk yürüyoruz….. Devamına Roma ‘dan ulaşabilirsiniz….

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.