Kategoriler

Instagram Slider

  • by gezginpusulamiz Marsilya / Notre Dame www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz "Hayat bir nefestir, aldığın kadar... Hayat bir kafestir, kaldığın kadar... Hayat bir hevestir, daldığın kadar..."
  • by gezginpusulamiz Palais Longchamp / Marsilya www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz Yaşamaz ölümü göze almayan,  Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,  Gözyaşı boşana boşana gider! Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Edinburgh

Edinbra

Edinburgh Castle, St.Giles Catedral, Royal Mile….

Londra‘da son günümüz, ver elini Edinbra (Edinburgh).

Kaldığımız evden yaklaşık 15 dk yürüyerek geliyoruz London King Cross istasyonuna 12:00 hareket ile yaklaşık 4.30 saat güzel bir gündüz tren yolculuğu ile geliyoruz Edinburgh’a hava açık, biraz rüzgarlı yağmursuz bir havada bizi Muhteşem ihtişamı ile Edinburgh Castle karşılıyor, devamında geliyoruz şehrin tam ortasındaki Old Town ile New Town’nın ortasındaki Wawerley tren istasyonuna.

 

Ocak ayı olduğundan bizi akşam üzeri karşılıyor Edinburgh, düşüyoruz evin yoluna, tren istasyonunun üstüne çıktığımızda ilk karşımıza çıkan  Princes Street Garden üzerinde bulunan 1840 yılında inşaa edilen, dünyanın en büyük yazar anıtı olarak bilinen, ihtişamlı gotik mimarisi ile direk karşımıza çıkan Scott Anıtı (Scott Monument) yanında geçip devam ediyoruz.

 

  

 

Queen street, New Town üzerinde bulunan kiralamış olduğumuz Destiny Scotland Q-Residence taki dairemize. Girişte akıllı sistem ile daha önce bize vermiş oldukları ve gireceğimiz gün aktive olan şifremiz ile giriyoruz dairemize, çok güzel, temiz ve eksiksiz. Yardımlarından dolayı Teresa’ya teşekkür ederiz. Eşyalarımızı bırakıp yerleştikten sonra ufak bir eksik listesinden sonra çıkıyoruz dışarıya, ufak bir tur attıktan sonra market alışverişi ile dönüyoruz eve. Günün sonunda evde akşam yemeği ve yatış.

Edinbra da 2 inci günümüz; Sabah kahvaltısını evde yaptıktan sonra, atın kendinizi dışarı sayılı gün çabuk geçer deyimi ile zaman kaybetmeden başlıyoruz yürümeye, hava güneşli, yağmursuz yaklaşık 10-11 derece gideceğimiz heryer yakın olduğu için toplu taşıma kullanmıyoruz. Evden yaklaşık 5-10 dk yürüme mesafesinde önce  New Town, Princess St den geçerek geliyoruz;

Scottish National Gallery; Princess Street’in sağında, ulaşımı kolay, merkezi bir konumda. Giriş ücretsiz, sanatsever biriyseniz severek ve zevk alarak gezilebileceğiniz bir galeri. Bence oraya gidipte içeri girmeden dönülmemeli. Değişik dönemlerden ressamların birçok eseri var. Yaklaşık 30-45 dk sonra çıkıyoruz, yokuş yukarı tırmanmaya başlıyoruz, ne uzun ne kısa bir tırmanıştan sonra,

Royal Mile ( Kraliyet Yolu ) ; Çok güzel muhteşem bir tarih kokusu, Edinburgh Kalesi’nden başlayıp Holyrood Sarayı’na kadar devam eden, üzerinde alışveriş, yeme içme ve sonra sıra Edinburgh denince ilk sırada gelen yere geliyor,

 

 

Edinburgh Castle ; Old Town bölgesinde bulunan Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Edinburgh Kalesi, manzarasına doyamayacağınız İskoçya’nın en popüler tarihi yapısı. Birçok komutan tarafından ele geçirilemeyen Edinburgh Kalesi birbiriden güzel fotoğraflar yakalayabileceğiniz şehre tam hakim bir noktada .

Kale içerisinde müze ( National War Museum, Regimental Museum), zindanlar,( Prisons of War ) heykeller, mezarları ve tarihi birçok ( The Royal palace, The Great Hall )yapıya rastlamanız mümkün. 1861 yılında bu yana gelenek haline gelen denizcilerin saatlerini ayarlaması için düşünülen pazar günleri hariç diğer günlerde öğlen saat 13:00 ‘te top atışı gerçekleşiyor. Eğer o saatlerde orada iseniz sizde diğer kalabalık izleyeci grubuna dahil olabilirsiniz.

Daha sonra yukarılara doğru giderken Foog’s Gate den geçip St.Margaret Şapeli ne ulaşıyoruz, çok fazla görecek birşey olmadığında bakıp çıkıyoruz. Devamında Kral VI. James için yapılmış olan The Great Hall da duvarlarda sergilenen zırhlar, kılıçlar ve mızraklar fotoğraflayıp, giriyoruz 1756-1763 yıllarında yapılan Yedi Yıl Savaşları’ndan sonra yakalanan korsanların tutulduğu Prisons Of War’a içeride o yıllardaki mahkumların yaşantıları canlandırılmış güzel ve etkileyici.

Ayrıca Castle için şöyle bir efsanede anlatılıyormuş; Kale de bekçi durmazmış, gelen bekçiler istifa ederlermiş, savaş zamanlarında ortaya çıktığına inanılan hayalet davulcu, davulcunun çocukları, mezarlardan çıkan hayaletler buranın efsanesi olarak anlatılırmış. biz görmedik

 

Fotoraflarımızı çektikten sonra iniyoruz bizi karşılayan gayda eşliğinde Royal Mile tekrar. Cafe nero’da birer kahve ve kruvasandan sonra, Scotch denince ilk akla gelen viskilerine çok fazla gezmeden en ünlülerinden olan Cadenheadgirip birkaç denemeden sonra alıp bir adet iyisinden çokta pahalı olmayanında kendimize ( viskiler acayip pahalı ), ucuzundan da hediyelik birkaç viski ve çıkıyoruz. Yol üzerinde bulunan ,

St.Giles Cathedral ‘ine giriyoruz içeride bizi muhteşem bir mimari, muhteşem vitraylar karşılıyor, geziyoruz fakat fotoğra çekmek yasak çekmek isterseniz 2 Paund ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat küçük kaçamak yapıp bir adet çekebiliyoruz

 

 

Kısa bir turden sonra The Elephant House ‘a Rowling’nin Harry Potter yazmaya başladığı kafeninn önünde fotoğraf çekindikten sonra İskoçya deyince akla gelen resimlerden akılda kalan Victoria Street‘e iniyoruz. Çok şirin sanki fotoğraf karesi gibi, helal olsun adamlara şehirlerinin heryerini nasıl korumuşlar dedikten sonra bugünlük bu kadar yeter deyip dönüyoruz ev yoluna.

Dönüşte Princess St. birkaç mağaza ve alışverişten sonra eve geliyoruz. Princess St birçok mağaza bulunmakta her bütçeye uygun, alışveriş sevenler için her bütçeye hitap eden bir nokta. Akşamında evde yemekler yenip biraz durum değerlendirmesi ve yatış. Akşamları dışarı çıkmadınızmı derseniz çıkmadık çocuklardan dolayı evde biramızı evde içtik.

Üçüncü ve son günümüzde ;

Çok şükür hava bugünde bize gülümsüyor  kahvaltılarımızı yapıp tekrar attık kendimizi dışarıya, ilk günkü yoldan devamla Old Town’a geldik. National Museum of Scotland; ilk durağımız ailecek veya yalnız gidebileceğiniz özelliklede çocuklar için hoş vakit geçirilecek bir yer, Cocuklara daha uygun. İskoçya ile ilgili çok bir şey yok gibi.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş eserler ve çocuklara yönelik cansız birçok hayvan çeşidi, çeşitli makinalar, uçaklar, deney alanları mevcut. giriş ücretsiz.

 

 

Çıkıyoruz karşımıza bir köpek heykeli Greyfriars Bobby ilginç bir hikayesi var ; Sahibi ölünce 14 yıl mezarının başından ayrılmamış sadık bir köpeğin anısına dikilmiş anıt.Sahibiyle yan yana gömüldüğüne dair rivayetler de varmış.

 

Dönüşte Harry Potter’ın yazıldığı The Elephant House Coffee önünden devam ederek geri dönüyoruz. Yol üzerinde yemek ve kahve içebileceğiniz birçok yer bulunmakta.  Biz tercihimizi The Elephant house yanındaki Valerie coffe de kullandık. Çok güzel pastaları vardı.

Yavaş yavaş arkamıza baka baka dönüyoruz eve yarın dönüş var….

Akşam eşyalarımız topluyoruz dönüş için hazırız.

Sabah evden çıkıyoruz, dönüş yolumuzda bizi yağmur ile gönderiyor Edinburgh…  Wawerley tren istasyonun yanından kalkan Airlink otobüsleri ile yaklaşık 30-45  dk arasında havalimanındayız.  Otobüsleri gayet temiz Wifi ücretsiz ve fiyatları gayet makuldu 4,5 Paund.

Pasaport biletten sonra uçağa biniyoruz….

 

Ufak ufak notlar hazırladık;

  1. Virgin Train 2 yetişkin 1 çocuk   74 £
  2. Booking.com  3 gece 3 odalı daire için 343 Pound (Destiny Scotland Q-Residence)
  3. Scottish National Gallery – Giriş ücretsiz.
  4. Edinburgh Castle – Adult 17£ Child 10.20£
  5. St.Giles Cathedral – Giriş ücretsiz – Foto çekim 2 £
  6. National Museum of Scotland – Giriş ücretsiz.

Resmi Dil ;  İskoçça ve İngilizce

Parası :  Sterlin  ve Paund

Havası : Londra dan daha kapalı bir hava ve yağmur.  En yüksek Temmuz 20 en düşük Ocak 3

Saat Farkı : Türkiye saatinden 2 saat geri.

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.