Kategoriler

Instagram Slider

  • by gezginpusulamiz Marsilya / Notre Dame www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz "Hayat bir nefestir, aldığın kadar... Hayat bir kafestir, kaldığın kadar... Hayat bir hevestir, daldığın kadar..."
  • by gezginpusulamiz Palais Longchamp / Marsilya www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz Yaşamaz ölümü göze almayan,  Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,  Gözyaşı boşana boşana gider! Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Konya

Gez Dünyayı Gör Konya’yı

Kapadokya/Ürgüp ten 4,5 saatlik uzun ve yaklaşık olarak 150 Km dümdüz Konya ovasından geçiyoruz. Kültür, medeniyet ve ilim ve en önemli temsilcisi, İslâm dünyasının en büyük düşünür ve şairlerinden olan Hazret-i Mevlana ‘ya ve 211 yıl başkentlik yapan Konya’ya geliyoruz.

Şehre adım attığımız ilk olarak gittiğimiz yer, yerli ve yabancı binlerce insanın Konya’ya gelme nedenlerinden olan “Gel, gel, ne olursan ol yine gel”  çağrısı yapan, Hz.Mevlana’ya geliyoruz. Giriş kalabalık ücretsiz.

Müze kısmında eşitli odalar da dergâh eşyaları, değerli elyazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan kürenin bulunduğu odalar bulunmakta.

Bu odaları ve müze kısmını gezdikten sonra sıra Mevlana Celaleddin Rumi’nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan Huzur-u Pir türbesine giriyoruz. İçeri girdiğiniz de etkilenmemek elde değil.  İlahi aşk ve koşulsuz sevgi ile yaptığı çağrıya kulak verip geldiğimiz bu ortam da, insanların ömürleri boyunca bir defa da olsa buraya gelip bu havayı tatmaları gerektiğine inanıyoruz.

Etkileyici bu ziyaret ve dualardan sonra, çıkıyoruz huzur dolu bu ortamdan.

Dışarı da çıkınca acıkan karnımızın sesini dinliyoruz ve Tripadvisor dan yaptığımız araştırma sonucunda Tiritci Mithat ı buluyoruz. Yeşil Türbeye yakın noktada. 7-8 dk yürüş mesafesinden sonra geldiğimiz bu yerde dışarıda oturuyoruz.  iyi ki gelmişiz dediğimiz yer. Çok güzel et ve tereyağı karışımı, etin ve yağın lezzetinin içine çekmiş ekmek parçaları… çok güzel normalde 5 yıldızı hakediyor ama fiyatı yüksek geldi 28 TL bir porsiyon, gerçi et fiyatlarının yüksek olduğu ülkemizde normal sayılır mı bilemedim…

Saatlerimiz akşam üstünü gösterirken kendimizi otele atıyoruz. Merkeze yaklaşık olarak 10-12 km dışındaki Dedeman otele gidiyoruz. Rezervasyonumuzu yolda hareket halinde, uygun fiyata ayarladığımız otelimize geliyoruz. Geniş ferah odaları, büyük bir kapalı havuz, saunası, hamamı gayet güzel ve temiz. Konaklamamız oda ve sabah kahvaltısı. Akşam yemeği için roof bara çıktık fakat fiyatları konaklamadan daha pahalı ancak manzarası süper.

Kahvaltı yeterli ve güzel, otel genel olarak güzel fiyat açısından uygun ancak merkeze uzak bir noktada. Aracınız varsa sıkıntı sayılmaz diğer ulaşım seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Normal de 2 tam günün yetebileceği Konya da görülecek çok yer var fakat bizim bir günümüz, heryeri göremeden ama asıl gelme sebebimiz olan Hz Mevlana ziyaretimizden sonra dönüyoruz.

Dönüş yolumuzda buradan mezun olan eşimin abisine akredit belgesi almak için girdiğimiz Selçuk Üniversitesi. Çok büyük bir yerleşkeye sahip Üniversite, şehrin dışında bir yerde. Burayı da bu vesile ile görmek nasip oldu.

Umarız sizin daha bol zamanınız olur ve daha fazla zaman geçirirsiniz. Mevlana’nın hayatın da büyük değişim neden olan Şems-i Tebrizi Cami ve türbesini,  adını aldığı Meram deresi etrafı çamlıklar, çay bahçeleri ile çevrili Meram‘a ve yaptığımız  araştırmalar sonucun da daha gidilip görülmesi gereken daha birçok yeri gezersiniz, bunlar için en az 2 gün ayırmanız tavsiyemizdir.

“Hayat bir nefestir, aldığın kadar… Hayat bir kafestir, kaldığın kadar… Hayat bir hevestir, daldığın kadar…”

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.