Kategoriler

Instagram Slider

  • by gezginpusulamiz Marsilya / Notre Dame www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz "Hayat bir nefestir, aldığın kadar... Hayat bir kafestir, kaldığın kadar... Hayat bir hevestir, daldığın kadar..."
  • by gezginpusulamiz Palais Longchamp / Marsilya www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz Yaşamaz ölümü göze almayan,  Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,  Gözyaşı boşana boşana gider! Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Palma De Mallorca

Palma De Mallorca

Liman merkeze uzak sayılır, o yüzden shuttle alıyoruz.

Otobüs bizi Catedral de Mallorca yada Palma Katedrali ne yakın bir noktaya bırakıyor, haliyle ilk durağımız da burası oluyor.  Gaudi nin elinin değdiği, öncesinde yerinde Cami bulunan daha sonra Katedral inşa edilen, Palma nın simgesi bir yapı.

Heybetli, konumu, yüksekliğiyle ve deniz kıyısına yapılmış olması sayesinde ben buradayım diyor.  Sonra yanındaki Almudaina Sarayı,  Arap kalesi olarak inşa edilmiş bu saray, daha sonraları resmi kraliyet sarayı olarak adlandırılmış.

Devam ediyoruz, Katedralin arkasından, eski şehrin mahallelerinde, dar sokaklarından, eski taş evler gölgesinden geçerek ilerliyoruz.  Gözümüze tabelalar çarpıyor, Müslümanların adada hüküm sürdüğü dönemden geriye kalan az sayıda kalıntılardan biri olan, (Banyos Arabes) hamamı gösteren tabelalarla takip edip önüne geliyoruz.  Dar sokakların arasından devam ediyoruz.

Araç trafiğine kapalı ve çok sayıda turistin olduğu bir meydana geliyoruz Placa de Major . Cafe ler, restoranlar, hediyelik eşya stantlarının bulunduğu alışveriş için birçok seçeneğin olduğu bir meydan.

Buradan devamla Barcelona dan tanıdığımız oradaki caddeye benzeyen La Rambla – Palma de Mallorca’nın güzel ve ünlü bulvarlarından biri olan, kentin merkezini 1613’e kadar ulaşan eski kırık nehir yatağı La Riera’nın merkezinde. La Rambla.  Cadde ortasında bulunan ağaçlar, çiçekler ve parktan geçerek yürüyüş yapabilir yada cadde üzerindeki alışveriş yapıp yemek yiyebilir yada kahve içebilirsiniz.

Cadde yi baştan başa yürüyerek tekrar iniyoruz, Katedralin yanına. Katedralin yanında sokak sanatçılarından oğlumuzun adını yazan, çeşitli kuş ve hayvan şekillerinden oluşan harfler ile ismi yazdırıyoruz.

Katedralinin önünde bulunan gölün çevresindeki kafeler de soluklanıp bir şey içip, shuttle otobüsün saatini bekliyoruz ve gemiye dönüyoruz.

Palma aslında denizi ve sahilleriyle de çok tercih edilen bir yer, fakat bizim için soğuk bir zaman.  Avrupa da gezilecek yerlerden bir tanesi olan bu yere gelmeyi düşünüyorsanız tavsiyemiz yazın gelin ve o muhteşem deniz ve sahillerinin tadına varınız, tarihi izlerini yaşayarak, mutfağını tadarak, emin olunuz zevk alabileceğiniz bir bölge.

Bizim daha göremediğimiz bir çok yeri mevcut, o yüzden buraya en az 2 tam gün ayırmanız gerekiyor, yoksa sizde şurası kaldı dersiniz…

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.