Kategoriler

Instagram Slider

  • by gezginpusulamiz Marsilya / Notre Dame www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz "Hayat bir nefestir, aldığın kadar... Hayat bir kafestir, kaldığın kadar... Hayat bir hevestir, daldığın kadar..."
  • by gezginpusulamiz Palais Longchamp / Marsilya www.GezginPusulam.com facebook.com/GezginPusulamiz/ twitter.com/gezginpusulam instagram.com/gezginpusulamiz/
  • by gezginpusulamiz Yaşamaz ölümü göze almayan,  Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,  Gözyaşı boşana boşana gider! Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Valencia

 El Carmen Valencia

Cruise turu ile geldiğimiz, Valencia da liman ile şehir merkezi arasında epey bir mesafe bulunmakta, ister gemiden Shuttle isterseniz limandan taksi ile geçebilirsiniz. Biz tercihimizi Shuttle dan yana kullandık.

Gemiden aldığımız shuttle ile şehir merkezine yaklaşık olarak 10-15 dk surede ulaşıyoruz. İndiğimiz nokta, şehrin tam merkezinde. Hava güneşli, malum akdeniz iklimi, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılıman geçen bir havada burdayız..

Bölgenin en çok bilinen, turistlerin çoğunlukla bulunduğu nokta “Tarihi Şehir” anlamına gelen El Carmen bölgesi. Adından anlaşıldığı gibi gezilecek tarihi noktaların, müzelerin merkezi konumumda bulunmakta. Zamanınız kısıtlı ise yada plajlara gitmek istemiyorsanız, gezilecek yerlerin çoğu old town bölgesinde kalıyor ve her yeri yürüyerek gezmek mümkün.

Bununla beraber, bölge eğlence hayatında Valencia açısından önemli bir noktada bulunmakta.

Valencia’nın old town bölgesinde bulunan en önemli yapılarından Valencia Katedrali buradaki  ilk durağımız. 3 dönemi yansıtan kilise, dış mimarisi gotik, barok ve neo-klasik dönemlerin karışımı şeklinde yapılmış olması özelliğiyle, dünyada bu şekilde yapılmış katedraller arasında önemli bir yere sahiptir.

Kilisenin yanında meydanda italya‘da çok sayıda gördüğümüz çeşmelerin bir benzeri  Turia Çeşmesi. 

Gerçi Roma’lılar kurmuş zaten şehiri.

Yolumuza Iglesia y Torre de Santa Catalina ile önünden devam ediyoruz.Bu Plaza doğrudan Katedrali’nin önünde bulunuyor etrafında pek çok restoran, dükkân ve cafe bulunmakta.

 

Sonra Plaza de Toros de Valencia, halen dahi boğa güreşlerinin, konser ve festival gibi büyük sosyal etkinliklerde yapıldığı bu arena, colosseum’dan esinlenilerek yapılmış. İçerisinde geçmişte yapılan boğa güreşlerine ait, kılıçlar, kıyafetlerin sergilendiği bir müzesi bulunmakta. Giriş ücretli.  Biz girmedik.

 

 

Yorulup yaşlı bir çınarın altında dinleniyoruz, gerçi çınarada benzemiyor ama biz öyle dedik.

 

Yol üzerindeki hediyelik eşya dükkanlarından hatıra eşyalarımızı ve hediyeliklerimizi alıyoruz, otobüsün kalkış noktasına ilerliyoruz.

Valencia ispanya ve italya karışımı bir yer, gezmek için güzel bir nokta. Bizce 2 dolu gün yeterli olucaktır.

Biz City of the Arts and Sciences gidemedik ama sizin yeterli zamanınız varsa kesinlikle gidiniz.

Mevsim yaz ise söylememize bile gerek yok, denize…

İspanya ve İtalya karışımı, gezginler için görülmesi gereken güzel bir şehir.

Biz gidemedik ama siz gidiniz Ekoloji müzesi ve hayvanat bahçesi olan Bioparc, ayrıca Paella deneyebilirsiniz.

Son olarak gece hayatını seviyorsanız, tam yerindesiniz…

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.